Lokalavdelningarnas årsmöten v, 10 (4 – 7.3)

 

 

NYKARELBY OCH MUNSALA LOKALAVDELNINGAR

Gemensamt möte måndag 4 mars 2019 kl. 19.00 i Munsalagården.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP, Annika Grannas, LPA och Mathias Rönnqvist, Berner.

Berner bjuder på kaffe.

 

KARLEBY  LOKALAVDELNING

Måndag 4 mars 2019 kl. 19.30 på Matildas Café.

Föreläsare: Mats Nylund från SLC.

 

NEDERVETIL LOKALAVDELNING

Måndag 4 mars 2019 kl. 19.30 på Café 13.

Föreläsare: Tomas Långgård, ÖSP, Kenneth Vikman, Lantmännen Feed och Markus Stenborg, Skogsvårdsföreningen. Lantmännen Feed bjuder på pizzabuffé efter mötet.

 

PURMO LOKALAVDELNING

Måndag 4 mars 2019 kl. 19.00 på Uffes.

Föreläsare: Jonas Laxåback från SLC. Vi bjuder på pizzabuffé.

 

TERJÄRV LOKALAVDELNING

Tisdag 5 mars 2019 kl. 19.30 på Restaurang Marina’s.

Föreläsare: Jonny Kronqvist, ÖSP och representant för Elho.

Elho bjuder på pizzabuffé från kl. 19:00.

 

MALAX LOKALAVDELNING

Tisdag 5 mars 2019 kl. 19.00 på Bröderna Hemmings kontor (fd Aktia Övermalax).

Föreläsare: Fredrik Grannas, ÖSP.

 

YTTERMARK OCH NÄRPES ÖSTRA LOKALAVDELNING AR

Gemensamt möte onsdag 6 mars 2019 kl. 19.00 på SÖFF.

Föreläsare: Mats Nylund, SLC och A-Foder. A-Foder bjuder på kaffe.

 

KRONOBY LOKALAVDELNING AR

Onsdag 6 mars 2019 kl. 19.30 i Folkhögskolans matsal.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP, Annika Grannas, LPA. Jan-Ove Nyman informerar om sitt biogasprojekt.

 

LAPPFJÄRD, SIDEBY OCH TJÖCK LOKALAVDELNINGAR

Gemensamt möte torsdag 7 mars 2019 kl. 19.00 i Lokalgrottan.

Föreläsare: Tomas Långgård, ÖSP och Nina Hemberg, LPA.

 

ESSE LOKALAVDELNING

Torsdag 7 mars 2019 kl. 19.00 i Essegården.

Föreläsare: Bjarne Mara, ÖSP och Metsä-Group.

 

KORSHOLMS SÖDRA LOKALAVDELNING

Torsdag 7 mars 2019 kl. 19.00 på Uf Hoppet i Helsingby.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP.

 

Lokalavdelningarnas årsmöten v.11  (11-14.3)

 

PÖRTOM  LOKALAVDELNING

Måndag 11 mars 2019 kl. 19.00 i Pörtom Uf.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP och Anders Norrback.

 

REPLOT-BJÖRKÖBY LOKALAVDELNING

Måndag 11 mars 2019 kl. 19.00 på Bodagården i Björköby.

Föreläsare: Johanna Nyman, ÖSP och Nina Hemberg, LPA.

 

VÖRÅ LOKALAVDELNING

Tisdag 12 mars 2019 kl. 19.00 på Norrvalla.

Föreläsare: Tomas Långgård, ÖSP. VD Mikael Fredman och företagshälsovårdare

Ann-Britt Backull från Promedi ger information om Promedis företagshälsovård i Vörå.

Vi bjuder på en salt bit kl.18:30 – 19:00.

 

ÖVERMARK LOKALAVDELNING

Tisdag 12 mars 2019 kl. 19.00 i Sparbankens klubblokal.

Föreläsare: Rikard Korkman från SLC. Jan-Ove Nyman berättar om biogasprojektet.

 

SOLF LOKALAVDELNING

Tisdag 12 mars 2019 kl. 19.00 på Solf Uf.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP och Mathias Rönnqvist, Berner.

 

LARSMO LOKALAVDELNING

Onsdag 13 mars 2019 kl. 19.30 på Solstrand.

Föreläsare: Niclas Sjöskog, ÖSP och Mikaela Strömberg-Sahlin från SLC.

 

MAXMO LOKALAVDELNINGAR

Onsdag 13 mars 2019 kl. 19.30 i Kvimo Byagård.

Föreläsare: Tommy Ehrs, ÖSP. Företagshälsovårdare Ann-Britt Backull från Promedi

ger information om Promedis företagshälsovård i Vörå.

 

KVEVLAX LOKALAVDELNING

Torsdag 14 mars 2019 kl. 19.00 i Västerhankmo Uf.

Föreläsare: Jonny Kronqvist, ÖSP och Pekka Vaarasto, Avena.

Vi bjuder på smörgåstårta.

 

VÄSTRA NÄRPES LOKALAVDELNING

Torsdag 14 mars 2019 kl. 19.00 i Norrnäs Uf.

Föreläsare: Susanne West, ÖSP.

 

PEDERSÖRE LOKALAVDELNING

Torsdag 14 mars 2019 på Elho.

Rundvandring i fabriken kl. 19-20. Årsmöte kl. 20:00

Föreläsare: Fredrik Grannas, ÖSP.

 

KORSNÄS LOKALAVDELNING

Torsdag 14 mars 2019 kl. 18.00 på Restaurang Strandmölle.

Föreläsare: Tomas Långgård från ÖSP och Stefan Dahlvik från Yara.

Yara bjuder på en salt bit som vi börjar med kl. 18.

 

 

Årsmöten v. 12 (18 – 21.3)

 

JEPPO  LOKALAVDELNING

Tisdag 19 mars 2019 kl. 19.00 på Café Funkis.

Föreläsare: Jonny Kronqvist, ÖSP.

Vi bjuder på pizzabuffé.

 

ORAVAIS LOKALAVDELNING

Tisdag 19 mars 2019 kl. 19.00 på ABC.

Föreläsare: Fredrik Grannas, ÖSP. Företagshälsovårdare Ann-Britt Backull från Promedi

ger information om Promedis företagshälsovård i Vörå.

Nordkalk bjuder på kaffe.

 

SUNDOM LOKALAVDELNING

Onsdag 20 mars 2019 kl. 19:00 i Sundom Prästgård.

Föreläsare: Susanne West, ÖSP.

 

Kaffeservering

Alla hjärtligt välkomna!

Föreläsningsdelen arrangeras i samarbete med SFV.

Styrelserna

——————————————————————————————–

UNGDOMSKLUBBARNA

 

SYD-ÖSTERBOTTENS UNGA PRODUCENTER

Årsmöte tisdag 12.3 kl.19.00 på restaurang Crazy Cat i Kristinestad.

Anders Norrback kommer och pratar om aktuellt inom jordbrukspolitiken.

Fredrik Grannas informerar om aktuellt från ÖSP. Klubben bjuder på mat,

highland hamburgare o pommes. Anmäl senast 5.3 åt Mari Lönnqvist tfn 050 342 5982.

 

MELLIS UNGDOMSKLUBB

Måndag 18.3 kl. 19:00 på Kaffestugan i Oravais.

Niclas Sjöskog och Fredrik Grannas deltar från förbundet.

Mellis bjuder på hamburgare.