Fältträffar 2026

Arrendeåkrar utgör nästan 40 procent av Finlands åkermark, men korta arrendeavtal och bristande investeringar försämrar ofta deras skick. På tillställningarna får vi höra goda exempel på hur skötselåtgärder kan beaktas i arrendeavtal till nytta för både markägare och odlare.

Vi besöker både spannmålsåkrar och åkrar med specialgrödor och får sakkunnigas perspektiv på växthälsa, lönsam odling och hur mångsidigare växtföljder kan förbättra både skörd och markens välmående.

Sakkunniga i växtodling från Österbottens Svenska Lantbrukssällskap finns på plats för att dela med sig av sin kunskap och sina erfarenheter. Dessutom ger SLC:s och ÖSP:s sakkunniga en aktuell lägesbild av spannmålsmarknaden.


 

Närpes 30.6 kl. 18.00
Hos Mats Nordman, Sommarbacksvägen 12, Pörtom

  • Tips för bra arrendeavtal, Kristian Bengts (Lykkan), Anne Antman (BSAG)
  • Aktuell lägesbild av spannmålsmarknaden, Rikard Korkman (SLC)
  • Fältvandring
  • Kaffe och grillkorv

 

Kvevlax 1.7 kl. 18.00
Rönnvik Hembygdsgård, Rönnviksvägen 69, Kuni.

  • Tips för bra arrendeavtal, Jurist Ellinor Sundqvist (Arvolex), Anne Antman (BSAG)
  • Aktuell lägesbild av spannmålsmarknaden, Rikard Korkman (SLC)
  • Fältvandring
  • Kaffe och grillkorv

 

Bennäs 2.7 kl. 18.00
Loffens, Mjölvägen 7, Bennäs

  • Tips för bra arrendeavtal, Jurist Ellinor Sundqvist (Arvolex), Anne Antman (BSAG)
  • Aktuell lägesbild av spannmålsmarknaden, Fredrik Grannas (ÖSP)
  • Fältvandring (start från Loffens ca kl. 19.30)
  • Kaffe och grillkorv

 

Ingen förhandsanmälan behövs.

Välkomna!

Mera information på BSAG:s webbsidor.

Evenemang
Josefine Silfver-Majors

Gasgrid webbinarier 17.9 och 29.10

Gasgrid presenterade sina uppdaterade vätgaslinjedragningar i augusti. ÖSP:s kansli har varit i kontakt med Gasgrid om hur man ska gå tillväga om man vill kommentera de

Läs mer »