Pressmeddelande: En stark inhemsk livsmedelsproduktion kräver politiska beslut

En stark inhemsk livsmedelsproduktion kräver politiska beslut

Österbottens svenska producentförbund (ÖSP) betonar vid sitt vårmöte 7 april att det nu krävs tydliga politiska beslut för att trygga den inhemska livsmedelsproduktionen. I en tid av geopolitisk oro och stigande kostnader är jordbrukets roll för försörjningsberedskapen viktigare än någonsin.

Trots ökade produktionskostnader och fortsatt svaga spannmålspriser finns också positiva signaler. Husdjurssektorn har haft ett mera stabilt producentpris, exportmöjligheter finns och flera produktionsgrenar visar också god utveckling.
 
ÖSP lyfter ändå fram de allvarliga bristerna i livsmedelskedjan, där producenterna inte får en rättvis andel av värdet. Förbundet välkomnar en uppdatering av livsmedelsmarknadslagen, men understryker att fler åtgärder behövs för att skapa balans och långsiktig lönsamhet.
 
Inför kommande beslut om EU jordbrukspolitik (CAP) är det avgörande att Finland försvarar sina förutsättningar att producera mat i nordliga förhållanden. Samtidigt behövs nationella insatser för att hantera kostnadskrisen och stärka konkurrenskraften.
 
ÖSP framhåller att framtidstro finns – inte minst genom aktiva unga producenter och fortsatta satsningar på hållbar och effektiv livsmedelsproduktion. Med rätt politiska beslut kan Finland stärka både sin livsmedelsförsörjning och sin position på marknaden.
 

Tilläggsuppgifter:

Ordförande, ÖSP, Tomas Långgård, tfn 050 555 3646

Verksamhetsledare, ÖSP, Susanne West, tfn 050 590 1940

Evenemang
Josefine Silfver-Majors

Fältträffar 2026

Arrendeåkrar utgör nästan 40 procent av Finlands åkermark, men korta arrendeavtal och bristande investeringar försämrar ofta deras skick. På tillställningarna får vi höra goda exempel

Läs mer »
Evenemang
Josefine Silfver-Majors

Potatisodlarträffar 29.6 och 2.7

Välkommen med på potatisodlarträff och diskutera hur arrendeåkrarnas skick kan förbättras och hur en mångsidigare växtföljd kan förbättra både markstrukturen och potatisskörden. Tillsammans med sakkunniga

Läs mer »